آموزش چیدمان سفره شب یلدا

آموزش چیدمان سفره شب یلدا

سفره شب یلداتو اینجوری بچین

 

یکی از بلندترین شب‌های سال در کشور ما شب چله بوده که به آن شب یلدا می‌گویند. تمام خانواده‌های ایرانی از زمان‌های بسیار گذشته تابه امروز برای این شب مراسمات و تدارکات خاصی را در نظر می‌گرفتند. خوشبختانه جشن شب یلدا تاکنون به ‌عنوان یک سنت بسیار قدیمی همچنان در میان خانواده‌های ایرانی پابرجاست. شب چله می‌تواند یک‌ شبه بسیار خاطره انگیز و لذت‌بخش برای ما ایرانی‌ها باشد. هر چه که رو به جلو می‌رویم، خلاقیت بیشتری را در چیدمان سفره شب یلدا می‌بینیم. اگر شما نیز می‌خواهید زیباترین سفره شب چله را داشته باشید، پیشنهاد می‌شود که حتماً در ادامه ما را همراهی کنید. زیرا قصد داریم آموزش چیدمان سفره شب یلدا را به شما ارائه دهیم.

 

سفره شب یلدا سال جدید

تزئین سفره شب یلدای سال جدید

 

سفره شب یلدا سال جدید

 

شب یلدا آخرین روز پاییز بود و آن را خبر دهنده فرا رسیدن فصل زمستان می‌دانند. تزیین سفره‌های چیدمان سفره شب یلدا به زیباترین شکل ممکن برای همه خانوم‌ها بسیار مهم بوده و آن‌ها همیشه به‌ دنبال ایده‌های جدیدی هستند. تزئین سفره شب چله با سبک‌های جدید و خلاقانه جزء نکات مهمی است که باید در این شب به آن توجه ویژه‌ای داشت. شما نیز می‌توانید با فراگیری چند روش بسیار ساده با استفاده از حداقل امکانات یک سفره بسیار زیبا و به ‌یادماندنی را در شب چله داشته باشید.

 

تزئین سفره شب یلدا

 

برای داشتن سفره شب یلدای زیبا و جدید، روش‌ها و ایده‌های بسیار متنوعی وجود دارد و شما با هیچ‌گونه محدودیتی مواجه نخواهید بود. شما می‌توانید برای توجه بیشتر به سنت قدیمی، سفره‌ها را به شکل سنتی چیده  یا  از جدیدترین تزیینات شب یلدا برای سفره خود استفاده کنید. در حقیقت این مورد  تماماً به سلیقه و ترجیحات شما بستگی خواهد داشت.

 

بهترین ایده‌ها برای تزئین آجیل شب یلدا

 

در میان تنقلات بسیار لذیذ و متنوع سفره شب چله، آجیل یک عضو جدانشدنی از سفره است. شما می‌توانید با تزئین آجیل، سفره خود را تا حد بسیار زیادی  زیبا و رنگین تر کنید. برای اینکار می‌توانید از قالب‌های کاغذی استفاده کنید که جزء جدیدترین ایده هاست. شما با بکه ار بردن این قالب‌ها جلوه جدیدی به سفره خود خواهید بخشید. تنها کافیست آجیل‌ها را به شکل جداگانه در هر ۱ از قالب‌ها ریخته و متوجه شوید که این کار تا چه حد می‌تواند در زیبایی سفره شب یلدا مؤثر باشد. خوشبختانه استفاده از این ایده هزینه زیادی را به ‌همراه نداشته و شما خود می‌توانید این قالب‌ها را با استفاده از مقوا بسازید. همچنین می‌توانید بخش‌های دیگر را نیز با میوه خشک تزئین کنید. البته که خلاقیت شما نیز در زیباتر شدن سفره بی‌تأثیر نیست و  می‌توانید از ایده‌هایی که در ذهن خود دارید نیز کمک بگیرید.

 

مهمترین موارد برای چیدن سفره شب یلدا

 

قرار دادن خوراکی‌ها و تزئیینات مختلف در سفره شب یلدا تا حد بسیار زیادی سلیقه‌ای است. اما یکسری از موارد باید حتماً در هر سفره‌ای قرار بگیرد که عبارت‌اند از:

  • انار دان شده
  • آجیل
  • هندوانه
  • کتاب حافظ
  • شمع قرمز

این موارد را می توان اعضای اصلی سفره شب یلدا تلقی کرد که از زمان‌های بسیار قدیم نیز او در سفره‌های شب یلدا قرار می‌گرفتند. اما اضافه کردن برخی از خوراکی‌ها یا تزیینات دیگر ا به انتخاب شما بستگی دارد. برخی دوست دارند که سفره را بسیار تجملاتی و شلوغ چیده و برخی نیز دوست دارند سفره شب یلدای آن‌ها ساده‌ترین قدیمی‌ترین حالت خود بچینند. تا این ‌گونه بیشتر حس و حال سفرهای قدیمی و  این سنت کهن را  زنده نگهدارند.

 

ایده های جذاب سفره شب یلدا به سبک سنتی

 

سبک سنتی و قدیمی از سالیان بسیار قدیم تاکنون مورد استقبال تمامی افراد قرار می‌گیرد. درواقع چیدن سفره شب یلدا به سبک کلاسیک از جذابیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بسیار چشم‌ نوازتر است. به ‌منظور چیدن سفره شب چله به روش و سبک قدیمی می‌توانید از ظروف با طرح سنتی و قدیمی استفاده کنید. همچنین قرار دادن قوری و سماورهای قدیمی  طرح مسی نیز می‌تواند به افزایش زیبایی سبک سنتی برای تزیین سفره شب یلدا کمک کند.

 

سفره شب یلدا سنتی

سفره شب یلدای سنتی

 

سفره شب یلدا کریسمسی

 

اگر به ‌دنبال سبکی جدید و خاص  برای میز شب یلدا هستید، می‌توانید تم کریسمسی را انتخاب کنید. با وجود این‌ که چیدن سفره شب چله یک سنت قدیمی ایرانی است، اما تلفیق آن با تم کریسمس قطعاً می‌تواند جذاب و دیدنی باشد. برای چیدن چنین سفره‌ای بهتر است که از ظروف شیشه‌ای برای تنقلات مختلف استفاده کنید.

 

سفره شب یلدا کریسمسی

سفره شب یلدا کریسمسی

 

برش هندوانه برای شب یلدا

 

هندوانه در سفره شب یلدا جزء اصلی‌ترین مواردی است که باید هرگز آن را فراموش نکنید. شما می‌توانید با خلاقیت ذهنی خود به شکل های مختلف هندوانه را برش داده و تزئین کنید.

 

 هندوانه با طرح کیک

یکی از راحت‌ترین و درعین ‌حال زیباترین تزیینات برای هندوانه شب یلدا این مدل است. که تنها کافیست شما هندوانه را به تکه‌های استوانه‌ای از کوچک و بزرگ برش بدهید. سپس برش‌ها را به شکل طبقه ای روی‌هم قرار داده و با استفاده از میوه یا برگ سبز آمد روی آن را به شکل یک کیک زیبا تزیین کنید.

 

 هندوانه با طرح کیک

 هندوانه با طرح کیک

هندوانه طرح پروانه‌ای برای تزیین سفره شب یلدا

 

یکی دیگر از ایده‌های جالب تزیین هندوانه به شکل پروانه‌ای است که شما برای این کار به چند قالب ساده برای برش تکه‌های هندوانه احتیاج دارید.

 

هندوانه طرح پروانه‌ای برای تزیین سفره شب یلدا

هندوانه طرح پروانه‌ای برای تزیین سفره شب یلدا

 

طرح سبد برای برش هندوانه یلدایی

 

یکی دیگر از ایده‌های پرطرفدار و جذاب برای تزیین هندوانه برش آن به شکل سبد میوه است که می‌توانید داخل آن را با تکه‌های هندوانه و میوه‌های دیگر پر کرده و جلوه‌ی تازه‌ای را به سفره شب یلدای خود ببخشید.

 

طرح سبد برای برش هندوانه یلدایی

طرح سبد برای برش هندوانه یلدایی

 

تنقلات و خوراکی‌های سفره شب یلدا امسال

 

با وجود این‌که استفاده از خوراکی‌ها و تنقلات در سفره شب یلدا تا حدودی سلیقه‌ای است، اما ما در ادامه به چند مورد از خوشمزه‌ترین و زیباترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • باسلوق که یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌های ایرانی است.
  • مسقطی انار که رنگی قرمز جذابی که دارد می‌تواند نقش مهمی را برای افزایش زیبایی سفره شب یلدا داشته باشد.
  • میوه خشک که یکی از تنقلات بسیار سالم و خوش طعم بوده و با تنوع رنگی که دارد، قطعاً جزئی از تزیینات سفره به حساب می‌آید.
  • دسر و ژله برای تزئین بیشتر میز شب یلدا آماده کنید.
  • نوشیدنی‌های شب یلدا همانند چای انار، آب انار، اسموتی هندوانه و…. نیز می‌توانند انتخاب مناسبی برای سفره شب چله باشند.

 

خرید بهترین تزئینات برای سفره یلدا

خرید بهترین تزئینات برای سفره یلدا

 

بهترین و جدیدترین تزئینات برای سفره یلدا

 

قطعاً برای چیدن یک سفره  یلدایی جذاب شما به یکسری لوازم برای تزیینات و آماده‌سازی خوراکی‌های مختلف نیاز خواهید داشت. به ‌منظور  خرید لوازم آشپزخانه لوکس و جدید شما می‌توانید به فروشگاه  پخش عبدی مراجعه کنید. فروشگاه ما به ارائه انواع وسایل آشپزخانه به ‌صورت عمده و تکی می‌پردازد و شما می‌توانید برای خرید هر یک از وسایل مدنظر خود در کیفیت بالا، طراحی جدید و قیمت‌های بسیار به ما اعتماد کنید.

 

مطالب پیشنهادی ما:

غذای مناسب شب یلدا

راهنمای خرید لوازم آشپزخانه

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.