آیا با کاهش قیمت دلار لوازم خانگی ارزان می شود؟

آیا با کاهش قیمت دلار لوازم خانگی ارزان می شود؟

آیا با کاهش قیمت دلار لوازم خانگی ارزان می شود؟

 

همان طور که می دانید این روزها تورم بسیار زیادی در جامعه وجود دارد و قیمت کالاها روز به روز افزایش پیدا می کنند. بیشترین دلیل این گرانی هم تحریم ها است زیرا تحریم، باعث بالا رفتن قیمت دلار می شود و بالا رفتن دلار هم در گران شدن تمامی اجناس موثر است. یکی از اصنافی که بالا رفتن دلار در گران شدن محصولات آن ها موثر بوده فروشگاه های لوازم خانگی است. هر چند که لوازم خانگی جزو کالاهای غیر اساسی می باشد که مسئولین معتقدند گران شدن آن ها مثل کالاهای اساسی در زندگی مردم مشکلی ایجاد نمی کند، ولی این لوازم هم بخشی از لوازمی است که مورد احتیاج  آن ها می باشد و در روند زندگی آن ها تاثیر دارد. در این مقاله سعی داریم راجع به تاثیر گرانی دلار بر لوازم خانگی صحبت کنیم و بررسی کنیم که آیا با کاهش قیمت دلار لوازم خانگی ارزان می شود؟

پر تکرار تریم سوالاتی که روزانه با آنها روبرو هستیم عبارتند از:

چرا لوازم خانگی گران شد؟

لوازم خانگی بخریم یا نه؟

پیش بینی قیمت لوازم خانگی تا پایان سال 1401؟

قیمت لوازم خانگی در سال 1401 چه تغییری می کند؟ که به توضیح هر یک موارد می پردازیم.

 

آیا با کاهش قیمت دلار لوازم خانگی ارزان می شود؟

 

در چند سال اخیر قیمت لوازم خانگی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است که این گرانی بی تاثیر از بالا رفتن قیمت دلار نبوده است.

 

صحبت های سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی در رابطه با تاثیر قیمت دلار بر قیمت لوازم خانگی:

کاهش قیمت دلار آزاد باعث ارزان شدن لوازم خانگی نمی شود زیرا صنعت لوازم خانگی از ارز دولتی یا نیمایی استفاد می کند و این افزایش قیمت لوازم خانگی بیشتر متاثر از بالا رفتن دستمزد کارگران و بالا رفتن قیمت مواد اولیه ی تولید لوازم خانگی می باشد.

اگر قرار بود قیمت لوازم خانگی طبق نرخ  ارز آزاد محاسبه شود می بایست قیمت لوازم خانگی سه برابر سال گذشته افزایش پیدا می کرد در صورتی که با استفاده از ارز نیمایی  80 تا 120 درصد گران شده است.

رئیس اداره صمت در صحبت هایش در رابطه با اینکه آیا کاهش قیمت دلار باعث کاهش قیمت لوازم خانگی می شود گفتند با توجه به اینکه دستمزد کارگران در سال 1401 حدود 57 درصد افزایش پیدا کرده است و همینطور نرخ حقوقات گمرکی بالا رفته است، هزینه ها افزایش پیدا کرده است و برای تامین این هزینه ها اگر قیمت دلار هم کاهش پیدا کند قیمت لوازم خانگی کاهش پیدا نمی کند.

 

چرا لوازم خانگی گران شد؟

 

چرا لوازم خانگی گران شد؟

 

سوالی مهم که همیشه با آن روبرو هستیم. فقط کافیست دلار یا کالایی افزایش قیمت داشته باشد تا شاهد گرانی لوازم خانگی باشیم.

عوامل مختلفی در گرانی لوازم خانگی موثر بوده است که در این قسمت به این عوامل می پردازیم:

  1. وجود تحریم ها که باعث بالا رفتن قیمت دلار شد که متاثر از آن بیشتر لوازم از جمله لوازم خانگی با افزایش قیمت روبه رو شدند.
  2. بالا رفتن قیمت قطعات لوازم خانگی است مانند گران شدن ورق و محصولات پتروشیمی.
  3. بالا رفتن 57 درصدی دستمزد کارگران که موجب بالا رفتن قیمت لوازم خانگی شده است.
  4. نرخ حقوقات گمرکی هم هر سال افزایش پیدا می کند.

 

لوازم خانگی بخریم یا نه؟

 

لوازم خانگی بخریم یا نه؟

 

در حال حاضر با بالا رفتن 20 الی 70 درصدی قیمت لوازم خانگی مخصوصا لوازم ضروری مثل ماشین لباسشویی، یخچال و گاز که جزو لوازم ضروری آشپزخانه می باشد مردم توان خرید این وسایل را ندارند و طبق گفته ی دبیر انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی بازار لوازم خانگی بسیار راکد شده است و فروشندگان برای فروش محصولات و رقابت با رقیبانشان تخفیف های ویژه ای برای محصولاتشان گذاشته اند و لوازمشان را با سود کم می فروشند چون معتقدند تولیدی که منجر به فروش نشود ضرری بیش نیست.

البته به دلیل کم شدن فروش بسیاری از فروشگاه ها اقدام به فروش اقساطی لوازم فروشگاه هایشان می کنند تا به این روش لوازم خود را بفروشند ولی بعضی از آن ها هم با این روش فروش به شدت مخالفند زیرا آن ها سرمایه ای برای خرید محصولات جدید را ندارند و نمی توانند لوازم و محصولاتشان را به صورت اقساطی بفروشند.

از طرفی هم افزایش هزینه های تولید موجب تعدیل نیروهای کارخانجات تولیدی شده است که نه تنها شغل جدید ایجاد نمی شود بلکه اشتغال زایی هم تحت الشعاع قرار می گیرد کارخانجات به دلیل بالا رفتن هزینه های تولید نیروهایشان را کم میکنند در نتیجه تولید لوازم هم کم میشود و باعث برهم خوردن نسبت عرضه و تقاضا می شود و تعداد لوازم در فروشگاه ها نسبت به تعداد تقاضایی که برای آن ها است کم می شود و موجب گران شدن لوازم خانگی میشود.

مورد بعدی که در قیمت ها موثر است توافقات برجام می باشد که اگر توافق صورت نگیرد قیمت دلار باز افزایش پیدا میکند که همین امر موجب افزایش قیمت لوازم خانگی می شود. براساس گفته ها مدتی است که قیمت لوازم خانگی ثابت مانده است و سازمان حمایت مجوز افزایش 18 درصدی لوازم خانگی را داده است.

  • طبق گفته های بالا نتیجه می گیریم که قیمت ها باز هم افزایش خواهند داشت.

 

پیش بینی قیمت لوازم خانگی تا پایان سال 1401؟

 

اجرای مصوبه تجاری در بودجه 1401 باعث افزایش قیمت لوازم خانگی در سال 1401 می شود.

سازمان حمایت مجوز افزایش 18 درصدی لوازم خانگی را  در سال جدید داده است.

تا قبل امسال قیمت قطعات لوازم خانگی و حقوقات گمرکی براساس ارز دولتی محاسبه میشد و به همین دلیل افزایش و کاهش قیمت دلار آزاد تاثیر آنچنانی در قیمت اجناس نداشته است.

ولی امسال طبق مصوبه ی تجاری ارز دولتی از تمامی قطعات لوازم خانگی حذف می شود و هزینه ی حقوقات گمرکی طبق نرخ دلار آزاد محاسبه می شود که باتوجه به این تصمیمات در سال 1401 با افزایش قیمت لوازم خانگی رو به رو خواهیم بود که اگر توافق انجام نشود و قیمت دلار آزاد بالا برود قیمت ها بیشتر و بیشتر افزایش پیدا می کنند.

سازمان حمایت هم مجوز افزایش 18 درصدی لوازم خانگی را تایید کرده است و قرار شده است که قیمت این لوازم در سال جدید با نرخ جدید محاسبه شوند. براساس گفته های مسئولین و تصمیمات دولت قیمت لوازم خانگی در سال 1401 افزایش پیدا می کند.

 

جمع بندی

 

باتوجه به صحبت مسئولان در رابطه با قیمت لوازم خانگی مشخص شد که با کاهش یافتن قیمت دلار قیمت لوازم خانگی کاهش پیدا نمی کند.

در سال جدید به دلیل واردات لوازم خانگی و محاسبه حقوقات گمرکی با نرخ آزاد و مجوز افزایش 18 در صدی افزایش لوازم خانگی در سال 1401 با افزایش قیمت لوازم خانگی  رو به خواهیم بود.

افزایش 57 در صدی دستمزد کارگران در افزایش قیمت لوازم خانگی تاثیر بیشتری داشته است.

با توجه به شراط موجود  کسانی که قصد خرید لوازم خانگی را دارند بهتر است برای خرید اقدام کنند و منتظر کاهش قیمت ها نباشند.

همین گرانی ها باعث شده تا افرادی که  فروش عمده لوازم آشپزخانه  دارند، حدالامکان قیمت را پایین نگه دارند تا قدرت خرید مردم از بین نرود.

 

پیشنهاد ما به شما مطالعه:

  1. ظروف پذیرایی جدید
دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.