اجاق گازتو کمتر از 5 دقیقه تمیز کن

اجاق گازتو کمتر از 5 دقیقه تمیز کن

اجاق گازتو کمتر از 5 دقیقه تمیز کن

 

بدون شک هیچ‌ چیز برای خانوم‌ها لذت ‌بخش‌تر از داشتن یک آشپزخانه زیبا و پاکیزه نیست. پس‌ از  خرید لوازم آشپزخانه  شما بایستی به ‌دنبال روش‌های مناسب برای مراقبت و پاک کردن آن‌ها باشید. تا بتوانید سالیان زیادی، تک ‌تک وسایل خود را همانند روز اول نگهداری کنید. به دلیل آشپزی‌های مکرر اجاق گاز جزء لوازم آشپزخانه‌ای بود که مدام از چرب و آلوده است و باید از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن آن استفاده کرد. شاید تا به امروز با روش‌های زیادی برای تمیز کردن اجاق گاز، مطالعه کرده باشید. اما ما قصد داریم تا سریع‌ ترین روش ها را برای نحوه تمیز کردن اجاق گاز به شما ارائه دهیم.

 

سریع‌ترین روش تمیز کردن اجاق گاز

سریع‌ ترین روش تمیز کردن اجاق گاز

 

تصور کنید که پس ‌از پخت غذاهای متنوع برای یک مهمانی به سراغ اجاق گاز می‌روید و متوجه وجود چربی و کثیفی بیش ‌ازحد روی صفحه آن می‌شوید. قطعاً این موضوع باعث ناخوشایندی شما می‌شود اما دیگر جای نگرانی وجود ندارد. چرا که با روش هایی که در ادامه توضیح می دهیم، با اجاق گاز چرب و آلوده خود خداحافظی می کنیدو

اجاق گازها متشکل از بخش‌های مختلفی هستند که تمیز کردن برخی از آن‌ها راحت بود و پاک کردن برخی از قسمت‌ها نیز تا حدودی دشوار است. به ‌طور کلی شما باید بتوانید بخوبی شیشه فر، صفحه گاز، چدن اجاق گازها، سر شعله‌ها  و سطح شیشه را پاک کنید.

بهترین و سریع‌ ترین روش برای نحوه تمیز کردن اجاق گاز شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاک کردن چربی با سرکه
 • چربی زدایی صفحه گاز با استفاده از جوش شیرین
 • استفاده از لیمو برای تمیز کردن اجاق گاز
 • استفاده از ترکیب لیمو و جوش ‌شیرین برای پاک‌ کردن اجاق گاز
 • پاکسازی صفحه اجاق گاز با مواد شیمیایی قوی
 • استفاده از صابون
 • استفاده از انواع روغن‌های گیاهی

 

نحوه تمیز کردن اجاق گاز با سرکه

 

تمیز کردن اجاق گاز با سرکه یکی از بهترین روش های موجود است. فراموش نکنید و اگر  لکه‌ها و چربی‌ها روی سط اجاق گاز زیاد نبود و به شکل عمقی نیستند، سرکه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. برای این کار باید به‌ صورت زیر عمل کنید:

 • مقداری سرکه را روی صفحه گاز اسپری کرده و چندین دقیقه منتظر بمانید.
 • پس‌از این‌که چربی‌ها و به‌خوبی با سرکه ترکیب شدند، با یک دستمال پاکیزه و سطح گاز را تمیز کنید.

فراموش نکنید که سرکه می‌تواند علاوه‌بر پاک‌ کننده به‌ عنوان یک ضدعفونی کننده نیز عمل کند.

 

نحوه‌ی پاک کردن اجاق گاز با جوش شیرین

 

نحوه‌ی پاک کردن اجاق گاز با جوش شیرین

 

استفاده جوش شیرین نیز یکی از راه‌های بسیار مناسب بود که می‌توان با استفاده از آن سطح اجاق گاز را به پاکیزه‌ترین حالت خود درآورد. برای استفاده از جوش شیرین باید به شکل زیر عمل کنید:

 • در صورتی ‌که لکه ‌های چربی خیلی قدیمی هستند، جوش شیرین قطعاً مناسب خواهد بود. مقداری نمک، جوش شیرین و آب را با یکدیگر ترکیب کنید.
 • نتیجه این ترکیب یک مخلوط خمیر مانند است. در ابتدا سطح اجاق گاز را کاملاً مرطوب کنید و جوش شیرین را روی صفحه گاز بریزید.
 • پس ‌از گذشت چندین دقیقه آن را با یک دستمال پاک کنید. پس ‌از انجام این کار متوجه خواهید شد که سطح اجاق گاز به شکل خارق‌ العاده ای پاکیزه و زیبا شده ‌است.

 

نحوه تمیز کردن اجاق گاز با لیمو

 

نحوه تمیز کردن اجاق گاز با لیمو به‌ صورت زیر است:

لیمو دارای ماده‌ای اسیدی بوده که می‌تواند به پاک ‌ و سفید کردم سطوح مختلف کمک کنند. مقداری لیمو را روی اجاق گاز ریخت و چندین دقیقه صبر کنید تا تمامی لکه‌ها و چربی‌ها به آب لیمو جذب شود. سپس  از یک پارچه تمیز برای پاک کردن سطح اجاق گاز استفاده کنید.

 

ترکیب جوش ‌شیرین و لیمو برای تمیز کردن اجاق گاز

 

ترکیب جوش ‌شیرین و لیمو برای تمیز کردن اجاق گاز

 

ممکن است برای تمیز کردن اجاق گاز روش های قبلی جوابگو نباشند. در این‌ جا می‌توان از ترکیب جوش شیرین و لیمو را  انتخاب کرد که یک محلول پاک‌ کننده بسیار قدرتمند است. برای این کار مقداری جوش ‌شیرین را روی اجاق گاز ریخته و سپس آب ‌لیمو را نیز به آن اضافه کنید. حدود ۵ دقیقه صبر کنید سپس یک پارچه تمیز را برداشته و سطح اجاق‌ گاز کاملاً پاک کنید. در این ‌جا متوجه خواهید شد که تمامی چربی‌های عمقی و سخت از روی صفحه‌ اجاق ‌گاز پاک شده است.

 

 استفاده از مواد صنعتی و شیمیایی

 

اکثر افراد ترجیح می‌دهند که از مواد ضد عفونی ‌کننده قدرتمند شیمیایی برای پاک کردن اجاق گاز استفاده کنند. اگر شما نیز ترجیح می‌دهید که از این محصولات استفاده کنید، بهتر است که به موارد زیر توجه کنید:

 1. تنها در صورتی از مواد پاک ‌کننده صنعتی استفاده کنید که مشکل تنفسی ندارید.
 2. نحوه تمیز کردن اجاق گاز به این شکل است که باید مقداری پاک ‌کننده را روی اجاق گاز اسپری کنید.
 3. چندین دقیقه صبر کنید و سپس با استفاده از یک اسفنج نرم سطح اجاق ‌گاز را تمیز کنید.

 

 استفاده از صابون برای پاک کردن اجاق گاز

 

از دیگر روش‌های سریع و ساده برای پاک کردن اجاق گاز، استفاده از محصولاتی همانند  صابون است. نحوه تمیز کردن اجاق و با استفاده از صابون یا مایع ظرفشویی به شرح زیر می‌باشد:

مقداری صابون یا مایع ظرفشویی را روی اسفنج بسیار نرم و ریخته و تمام سطح اجاق گاز با استفاده از آن تمیز کنید. اگر لک‌ها قدیمی هستند بهتر است که مقداری ماده شوینده را روی آن‌ها بریزید سپس دوباره با اسفنج آن قسمت‌ها را تمیز کنید.

 

 بهترین روش برای تمیز کردن اجاق گاز کدام است؟

 

حال که با چندین روش برای نحوه پاک کردن اجاق‌ گاز آشنا شده‌اید، بهتر است که مؤثرترین روش راه‌ها را برای انجام این کار معرفی کنیم. در میان روش های مختلف، ترکیب جوش شیرین و لیمو یکی از بهترین روش‌های پاک کردن چربی روی گاز است. زیرا دارای قدرت پاک‌ کنندگی بالایی بوده و هیچ گونه حساسیتی نظیر مواد شوینده برای افراد ایجاد نمی کند.

 

سخن پایانی

 

ما سعی کردیم تا بهترین روش‌ها را برای نحوه پاک کردن اجاق‌ گاز به شما ارائه دهیم. همان‌ طور که متوجه شدید، روش‌های مختلفی برای پاک کردن اجاق گاز وجود دارد. همچنین شما می‌توانید با رعایت نکاتی از آلوده شدن عمقی اجاق ‌گاز خود جلوگیری کنید. به منظور  خرید عمده لوازم آشپزخانه ارزان  یا خرید تکی جدیدترین لوازم خانگی می توانید به فروشگاه ما مراجعه کرده و از قیمت های حداقلی بهره­مند شوید.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.