راهنمای خرید چای صاف کن

راهنمای خرید چای صاف کن

راهنمای خرید چای صاف کن

 

چای صاف کن یکی از لوازم آشپزخانه پرکاربرد و ضروری است. با استفاده از آن شما قادر خواهید بود چای را بدون هیچ تفاله ای درون لیوان بریزید تا ظاهر زیبایی داشته باشد و شما هنگام نوشیدن‌ چای دیگر تفاله ای اذیتتان نکند. .قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با راهنمای خرید چای صاف کن با شما صحبت کنیم.

ابتدا تعریفی از چای صاف کن خواهیم داشت و پس از آن انواع چای صاف کن موجود در بازار را خدمتتان معرفی می کنیم تا با جنس و شکل و نحوه کارکرد آنها آشنا شوید. در نهایت نکاتی را خدمتتان عرض می کنیم تا هنگام خرید محصولی با کیفیت خریداری کنید که هنگام استفاده از آن به سلامت شما ضرری نرساند و علاوه بر آن شما زمان استفاده از آن راحت باشید و محصولی کاملا متناسب با نیازتان انتخاب و خریداری نمائید.

 

راهنمای خرید چای صاف کن

 

 

چای صاف کن چیست؟

 

اگر بخواهیم تعریفی کلی از چای صاف کن داشته باشیم باید بگوییم چای صاف کن، الک کوچکی است که هنگام ورود برگ های معلق چای به فنجان را می گیرد. همانطور که می دانید زمانی که‌ چای دم می کنید زمانی که دانه های چای آب را به خود می گیرند و سپس باز و سبک ‌شده و درون قوری معلق خواهند شد و زمانی که چای را برای نوشیدن داخل فنجان ‌می ریزید دانه های معلق به درون لیوان ‌منتقل می شوند که وجود آنها جلوه ی چای شما را نازیبا خواهند کرد. بهتر است هنگام‌ ریختن چای به این نکته دقت کنید و مانع ورود تفاله به درون فنجان شوید. همین موضوع موجب طراحی و تولید چای صاف کن شد و استفاده از آن راپر اهمیت کرد.

 

راهنمای خرید چای صاف کن انواع چای صاف کن

 

در‌حال حاضر چای صاف کن در انواع و شکل های گوناگون در بازار موجود است و این تنوع حاصل رفع عیوب مدل های قبلی است و طراحان با بررسی و پیدا کردن مشکلات یک نوع چای صاف کن تلاش بر رفع آن داشته و مدلی جدیدتر طراحی و تولید کردند. در ادامه انواع آن را خدمت شما معرفی می کنیم‌.

 

۱-چای صاف کن های پارچه ای

 

در گذشته که هیچ نوع چای صاف کنی وجود نداشت بانوان کدبانو زمانی که برای پذیرایی از مهمانان چای می ریختند پارچه های نخی را تهیه می کردند و هنگام ریختن چای از آن استفاده می کردند تا مانع انتقال تفاله به لیوان‌‌ چای بشوند. برخی از آنها نیز کمی خلاقیت به خرج می دادند و کیسه هایی با پارچه ی نخی درست می کردند و هنگام دم کردن چای برگ های خشک ‌چای را درون کیسه می ریختند و داخل قوری قرار می دادند تا دم بکشد. در این‌ مدل دیگر چای درون قوری معلق نمی شد و درون کیسه می ماند. در این حالت خیالشان هم از دم کشیدن چای راحت بود زیرا جنس نخ به راحتی گرما را انتقال می دهد و چای و دم نوش کاملا دم می کشید‌‌. اما استفاده از این روش معایبی داشت.

 

معایب چای صاف کن پارچه ای

به دلیل جنس پارچه ای که داشت هنگام شسشتو احتمال ورود آلودگی و باکتری به آن زیاد بود و از لحاظ بهداشتی مشکل داشت زیرا پارچه سریعا آلودگی و میکروب را به خود جذب می کند و هنگام استفاده آلودگی وارد چای می شد.

 

۲-چای صاف کن دستی از نوع پلاستیکی

 

سال ها بعد چای صاف کن های دستی تولید شدند و مورد استفاده قرار گرفتند که آنها در دو مدل بودند نوعاول ان هایی که‌ دسته ای نداشتند، نوع دل دوم چای صاف کن دارای دسته ی بلند بودند.

 

معایب چای صاف پلاستیکی

بزرگترین عیب این مدل جنس آنها بود. پلاستیک مقاومتی در برابر دمای زیاد ندارد و هنگام‌ مواجه شدن با دمای بالای به مرور ذرات ریز تشکیل دهنده ی آن حل شده و به داخل چای منتقل می شود که بسیار برای سلامتی مضر است. در برخی از مدل ها هم باعث ایجاد طعم ‌نامطبوع در چای می شود که اصلا جالب نیست. مورد بعدی مدل های بی دسته بودند که استفاده از آنها سخت بود زیرا هنگام ریختن چای، آن هم در تعداد بالا باید یک به یک ان را روی فنجان مورد نظر قرار می گرفتند.

 

۳-چای صاف کن استیل

 

بعد از بررسی مشکلات و معایب چای صاف کن پلاستیکی، مدل استیل آن طراحی شد که معایب قبلی را نداشت. ‌‌جنس آن ها از استیل ضد زنگ‌ بود که با شستشو و دمای بالا دچار تغییر رنگ و پوسیدگی نمی شدند و مهم تر از آن دیگر برای سلامتی ضرر نداشتند و کاملا بهداشتی بودند. چای صاف کن های استیل هم انواع مختلفی دارد که آنها را خدمتتان‌ معرفی خواهیم کرد.

 

۳-۱چای صاف کن استیل دسته دار

 

این مدل یک الک گرد کوچک دارد که اطراف ان لبه ای استیل دارد و دسته ای بلند هم از همان جنس به آن‌ متصل شده است‌. این مدل چای صاف کن به دلیل نداشتن‌ معایب قبلی بسیار پرکاربرد بود و استقبال زیادی از آن شد ولی رفته رفته معایب آن آشکار شد و تولید کنندگان را ترغیب به  طراحی مدلهای بهتر کرد.

 

صافی چایی دسته دار استیل سایز 5

دکمه خرید

 

معایب چای صاف کن استیل دسته دار

تنها عیبش این است که برای ریختن هر تعداد چای باید آن را روی یک به یک فنجان ها قرار داد که در تعداد بالا واقعا کار سخت و زمانبری است.

 

۳-۲چای صاف کن قفل دار

 

این مدل چای صاف کن به شکل ظرف های کوچک دربداری بودند که زنجیری از آن ها آویزان بود. طرز استفاده از آنها به این صورت بود که‌ هنگام دم کردن، چای خشک را داخل این ظرف می ربختند و داخل قوری قرار می دادند و به آن زمان‌می دادند تا دم بکشد‌. این مدل هم دارای مزایا و معایبی بود. مزیت این‌ چای صاف کن این بود که دیگر لزومی به استفاده از چای صاف کن دستی نبود و برگ های چای درون این ظرف محبوس می شدند و هیچ راهی برای وارد شدن به داخل لیوان نداشتند و توسط زنجیری که به آن ‌متصل بود می توانستند چای صاف کن را از قوری برای شستشو و ریختن‌ چای جدید بیرون بیاورند‌.

 

فروش عمده صافی چایی فلزی قفلی - پخش عبدی

دکمه خرید

 

معایب چای صاف قفل دار

حال عیب آن چه بود اینکه به دلیل اینکه باید ظرف دارای ابعادی بود که داخل قوری جای بگیرد اندازه ی کوچکی داشت و دانه های چای فضای کافی برای باز شدن و دم کشیدن نداشتند و باید برای رنگ دهی ببشتر چای ببشتری درون آن می ریختند‌‌ که از لحاظ اقتصادی به صرفه نبود‌.

 

۳-۳ چای صاف کن چتری

یکی از جدیدترین مدل چای صاف کن که خلاقیتی نوین در طراحی آن صورت گرفته  چای صاف کن چتری  می باشد. در طراحی این ‌چای صاف کن سعی شده معایب مدل های دیگر مد نظر قرار بگیرد و سعی بر برطرف نمودن آن کنند. جنس این محصول از استیل ضد زنگ‌ می باشد ولی شکل ظاهری کاملا متفاوت از بقیه مدل ها دارد.

این مدل چای صاف کن شبیه چتر است و سری دارد که میله های زیادی به آن وصل شده و درون لوله قوری قرار می گیرد. زمانی که شما چای می ریزید تفاله ها به میله ها گیر کرده و درون چایی ریخته نمی شوند. دسته ای در کنار آن وجود دارد که  توسط آن می توان تفاله گیر رار درون لوله ی قوری قرار داد و خارج‌ نمود.

هنگام استفاده از آن دیگر نیازی به در دست گرفتن چای صاف کن با دست نبود. همچنین دانه های چای درون قوری آزادانه در حرکت اند و چای به راحتی رنگ ‌می گیرد. مواد تشکیل شده درون آن برای سلامتی مضر نیست و وسیله ای کاملا بهداشتی است و  شسشتوی آن نیز امکان پذیر می باشد.

 

خرید چای صاف کن چتری با بهترین قیمت از پخش عبدی

 

برای خرید چای صاف کن به چه مواردی باید دقت کرد؟

 

اگر تا اینجای مقاله را خوانده باشید قطعا با انواع چای صاف کن آشنا شده اید و نسبت به مزایا و معایب آن نیز آگاه شده اید و هنگام خرید کار راحت تری دارید و به راحتی می توانید انتخاب کنید. با این ‌حال در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم‌ که در خرید چای صاف کن باید به آن ها توجه کنید.

  • نیاز شما به مدل مورد نظر

اولین و مهم ترین مورد نیاز شماست، باید مشخص کنید که با کدام یک از انواع آن راحت ترید. ممکن است عیبی که برای مدل خاصی ذکر کرده ایم برای شما مشکل مهمی نباشید و شما با آن راحت باشید. بعد از گذر از این‌ مرحله باید به بقیه نکات توجه کنید.

  • جنس چای صاف کن

در هنگام  ‌خرید حتما به جنس چای صاف توجه کنید، چای صاف کن از جنسی خریداری کنید که کیفیت بالایی داشته باشد و مهم تر از آن برای سلامتی ضرر نداشته باشد و کاملا بهداشتی باشد. همانطور که در توضیحات بالا اشاره کردیم بهترین نوع چای صاف کن  از جنس استیل می باشد و بدترین نوع آن هم پلاستیک است‌.

  • شکل چای صاف کن

شکل چای صاف کن و میزان راحتی شما هنگام استفاده از آن از دیگر مواردی است که هنگام خرید باید آن را مورد توجه قرار دهید. شاید شما با چای صاف کن هایی که آن را روی لیوان قرار دهند، راحت هستید و یا دوست دارید از نوعی که داخل قوری قرار می گیرد استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید که اگر قصد خرید مدل دستی را دارید سعی کنید مدل دسته دار خریداری کنید تا هنگام استفاده راحت باشید.

  • میزان‌ فضایی که اشغال میکند

امروزه به دلیل کوچک ‌شدن آپارتمان ها و کمبود جا توجه به ابعاد وسایلی که قصد خریدش را دارید جزو مواردی قرار گرفته که باید به آن دقت کرد تا با اتتخاب درست فضای اطراف و مخصوصاً آشپزخانه ‌تان را شلوغ نکنید و با توجه به کارکردی که از وسیله انتظار دارید لوازم مناسبی تهیه کنید. در این مورد چای صاف کن چتری گزینه ی مناسبی است و به دلیل کوچک بودن درون لوله ی قوری قرار می گیرد و هیچ فضایی را اشغال نمی کند و به جایی برای نگهداری هم‌ نیازی ندارد.

 

نتیجه گیری

 

در مقاله ی بالا سعی کردیم راجب چای صاف کن و نحوه ی کارکرد آن صحبت کنیم و انواع مدل های آن را با توجه به شکل و جنس آن ذکر نماییم و نکاتی مهمی که در انتخاب و خرید چای صاف کن اهمیت دارد را نیز ذکر کردیم. حال با آشنا شدن با این موارد امیدواریم که زمان انتخاب بتوانید ابزاری متناسب با نیازتان خریداری کنید و انتخاب عاقلانه ای داشته باشید و در درجه ی اول راحتی خودتان را در نظر گرفته بگیرید.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.