علت گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو

علت گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو

علت گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو

 

در چند سال اخیر وجود سینک‌ های ظرفشویی دوقلو در آشپزخانه‌ها به‌ وفور مشاهده می‌شود. قطعاً یکی از ناخوشایندترین اتفاقاتی که در آشپزخانه رخ می‌دهد، گرفتگی لوله‌ های سینک ظرفشویی است که دلایل متعددی دارد. یافتن دلیل اصلی و استفاده از روش‌های راحت و خانگی، راه‌ حل عالی برای بازکردن لوله‌های سینک ظرفشویی دوقلو بدون هیچ‌گونه دردسری است. البته که می‌توان با توجه به یکسری از موارد و روش‌های صحیح شستشو ظروف یا مواد غذایی، از گرفتگی لوله‌ها جلوگیری کرده و یا این مشکل و چنین اتفاقی را به تعویق انداخت. اگر شما نیز با مشکل انسداد لوله ‌های سینک ظرفشویی دوقلو مواجه هستید و دلیل آن را نمی‌دانید، توصیه می‌شود که حتماً در ادامه با ما همراه باشید.

 

دلیل اصلی گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو

 

دلیل اصلی گرفتگی سینک ظرفشویی دوقلو

 

لوله فاضلاب سینک ظرفشویی نظیر سایر لوله‌ها ممکن است روزی دچار انسداد و گرفتگی شود. در صورت وقوع چنین مشکلی باید هرچه سریعتر جهت بازکردن لوله‌ها اقدام کرد. به‌ طورکلی لوله‌های فاضلاب بنا به دلایل مختلفی دچار گرفتگی خواهند شد. برخی از این دلایل کاملاً مشخص بود که با شناخت آن‌ها می توانید از رخ دادن چنین اتفاقی جلوگیری کنید. در صورتی به نکات لازم برای جلوگیری از گرفتگی لوله‌های فاضلاب رعایت نشود، ممکن است این اتفاق  آزاردهنده رخ داده و مشکلات متعددی را به وجود بیاید.

در برخی شرایط استفاده از روش‌های خانگی جواب گو است. شما می‌توانید برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی مطلب  طریقه باز کردن سینک ظرفشویی را مطالعه کنید. اما در صورتی ‌که خیلی دیر برای رفع مشکل اقدام کنید، باید با یک مرکز لوله بازکنی تماس گرفته و از آن‌ها کمک بخواهید. در هر صورت گرفتگی لوله سینک ظرفشویی یک دلیل اصلی دارد که ما می‌خواهیم به‌ طور کامل بررسی تمام دلایل احتمالی بپردازیم.

 

مهم‌ترین علت گرفتگی لوله ‌های سینک ظرفشویی

 

همون‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم، گرفتگی لوله‌ های سینک ظرفشویی دوقلو بنا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 

انسداد لوله‌ های سینک با تکه‌های غذا

 

یکی از رایج‌ترین دلایل مسدود شدن لوله ها، وارد شدن تکه‌های بزرگ غذا از سینک ظرفشویی است. اگر می‌خواهید تا حد امکان از گرفتگی سینک جلوگیری کنید، به‌ هیچ‌ وجه اجازه ندهید تا تکه‌های بزرگ مواد غذایی وارد سینک ظرف‌شویی شود. بنابراین بهتر است که پیش ‌از شستن ظرف‌ها تمام آشغال‌های روی آن را تمیز کنید. مواد غذایی مانند لوبیا، برنج، ماکارانی آبپز، نان، سیب‌ زمینی و … با باقی ماندن داخل لوله به‌ راحتی از لوله‌های سینک خارج نشده و پس ‌از مدتی سبب انسداد لوله های سینک می‌شوند. بنابراین حتماً به این مورد توجه کنید.

 

ریختن روغن و چربی در سینک ظرفشویی

 

در اکثر اوقات تصور می‌کنید که چربی مواد غذایی به شکل مایع بوده و مشکلی برای لوله‌های سینک ظرفشویی به وجود نمی‌آورد. اما برخلاف تصور شما روغن پس ‌از خنک شدن به شکل جامد درآمده و به دیواره لوله‌ ها می‌چسبد. همچنین مواد غذایی دیگر را نیز به خود جذب می‌کنند و پس ‌از مدتی که تجمع چربی منجر به گرفتگی لوله سینک ظرفشویی دوقلو می‌شود.

معمولاً اکثر افراد روغن باقی ‌مانده در ظروف را در سینک خالی می‌کنند. اما مطمئن باشید که شما با ادامه دادن چنین کاری روزی متحمل هزینه‌های زیادی برای تخلیه لوله‌های سینک ظرف‌شویی خواهید شد. بهتر است از ریختن چربی چرب غذا و  روغن‌های مخصوص پخت ‌و پز داخل سینک ظرفشویی جلوگیری کنید. شاید تصور کنید که با ریختن آب گرم می‌توانید مانع تجمع چربی داخل لوله ها شوید. اما باید بدانید که این کار هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت.

 

تجمع مو در لوله‌ های سینک

 

متأسفانه برخی از سینک آشپزخانه برای شستن سر خود استفاده می‌کنند. این کار به‌ مرور زمان سبب تجمع مو داخل سینک داخل لوله‌ها شده و در نهایت گرفتگی ظرفشویی رخ می‌دهد.

 

استفاده از فیلتر سینک ظرفشویی

 

در حقیقت خالی کردن ظرف از مواد غذایی کافی نبوده و شما باید حتماً در سینک‌های ظرفشویی دوقلو از فیلترهای مخصوصی استفاده کنید. تا ریزترین مواد غذایی نیز داخل آن جمع شده و وارد لوله‌ها نشوند. با پرداخت هزینه بسیار ناچیز برای خرید فیلتر سینک ظرفشویی می‌توانید از دردسرها و هزینه‌های بسیار زیاد خدمات تخلیه  خلاص شوید.

 

گیر کردن اجسام مختلف داخل لوله فاضلاب

 

گاهی اوقات ممکن است کودکان اشیاء بسیار ریز و کوچکی را داخل سینک بیندازند. این اشیا سبب در لوله ها گیر کرده و در نهایت منجر به گرفتگی ظرف‌شویی خواهد شد. بنابراین بهتر است که شما استفاده درست از سینک ظرفشویی را به کودکان خود بیاموزید.

 

علائم گرفتگی لوله‌ های سینک ظرفشویی دوقلو

 

علائم گرفتگی لوله‌ های سینک ظرفشویی دوقلو

 

قبل‌از این‌که سینک ظرفشویی دچار گرفتگی شود، معمولاً با توجه به یکسری از نشانه‌ها می‌توان متوجه این مشکل شد. مهم‌ترین علائم گرفتگی سینک ظرفشویی عبارت‌اند از:

  • بوی بسیار نامطبوع فاضلاب
  • گرفتگی‌های مقطعی سینک
  • شنیدن صدای قل ‌قل آب
  • بالا زدن کف از سینک ظرفشویی
  • بالا زدن زباله، آب یا کف از سینک ظرفشویی

برای اکسب اطلاعات دقیق تر توصیه می شود که مطلب طریقه باز کردن سینک ظرفشویی را مطالعه کنید که به صورت کامل در مورد هر یک از روش های بیان شده توضیحاتی ارائه شده است. چنانچه هیچ یک از روش ها برای رفع انسداد لوله ها مناسب نبود، بدین معناست که دیر به این مشکل رسیدگی کرده اید. در چنین شرایطی تنها راه حل تماس با یک مرکز لوله بازکنی معتبر است. این مراکز با تجهیزات به خصوصی گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو را برطرف می کنند.

 

چند راهکار مناسب برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی دوقلو

 

برای رفع گرفتگی سینک ظرف‌شویی می‌توانید راه‌های زیر را امتحان کنید:

  1. استفاده از محلول جوش ‌شیرین و سرکه
  2. استفاده از محلول جوش‌شیرین و نمک
  3. به کارگیری فنر برقی یا تلمبه‌های پلاستیکی
  4. استفاده از آب جوش برای رفع گرفتگی سینک
  5. باز و بسته کردن سیفون سینک ظرفشویی

 

چند راهکار مناسب برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی دوقلو

 

جمع بندی علت گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی

 

رعایت یکسری از نکات استفاده درست از سینک ظرفشویی می‌تواند تا حد بسیار زیادی از گرفتگی لوله‌ جلوگیری کند. ازجمله دلایل اصلی این مشکل می‌توان به ورود تکه‌های بزرگ غذا، چربی و یا اشیای ریز و درشت به داخل لوله‌ها اشاره کرد. شما می‌توانید با جلوگیری از چنین اتفاقاتی از دردسرهای مربوط به انسداد لوله‌ های سینک ظرفشویی و رفع آن خلاص شوید.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.