بهترین روش شست و شوی ماشین + انواع آن

بهترین روشی که در منزل می توانید ماشین را بشویید

بهترین روش شست و شوی ماشین

 

انواع خودروها اعم از مدل خودرو و نوع کاربری آن، در استفاده و قرارگیری طولانی مدت در خیابان­ ها دچار آلودگی می ­شوند و با توجه به میزان آلودگی و رعایت بهداشت فردی استفاده کنندگان از آن، برای پاکیزگی آن­ها از شست­ و شوی منظم و مرتب استفاده می ­شود. در صورتی که رانندگان خودرو به موقع برای پاکیزگی خودرو اقدام نکنند موجب می­ شود که به بدنه خودرو آسیب­ های بسیاری وارد شود و ظاهر خودرو بهم ریخته می ­شود. شست و شوی سطح داخلی و خارجی خودرو علاوه بر پاکیزگی از آسیب­ های احتمالی بر بدنه خودرو که ناشی از آلودگی هوا و آلودگی سطح خیابان­ ها است، جلوگیری می­کند. از این رو شستشوی منظم و با کیفیت وسایل نقلیه به همه رانندگان توصیه می ­شود. آنچه که در شست و شوی ماشین حائز اهمیت است، انتخاب بهترین روش شست و شوی ماشین می ­باشد زیرا انتخاب بهترین روش شست و شوی ماشین بر کیفیت و سرعت شست و شو توسط صاحبان وسایل نقلیه می ­افزاید. بنابراین شست و شوی ماشین مانند هر شست و شوی دیگر اصولی دارد که در هنگام شست و شوی خودرو باید به آن نکات توجه نمود.

 

انواع روش های شست و شوی ماشین

 

با گذشت زمان و پیشرفت علم و ظهور تکنولوژی در روش­ های شست و شوی ماشین نیز تغییراتی ایجاد شده است، به طوری که در گذشته بیشتر از روش­ های دستی و با استفاده از فشار آب قوی به شست و شوی ماشین می پرداختند اما امروزه از کارواش اتوماتیک برای شست و شو استفاده می­شود و با توجه به نوع شست و شو از آب فشار قوی، بخار و مواد نانو در شست و شو استفاده می­شود. در ادامه به بررسی هر یک از روش های شست و شو و مزایا و معایب آن پرداخته ایم تا بهترین روش شست و شوی ماشین توسط افراد انتخاب شود.

 

روش های دستی شست و شوی ماشین

 

شست و شوی دستی ماشین که اغلب با آب فشار قوی انجام می­ شود یکی از روش­ های قدیمی و متداول شست و شوی ماشین در ایران است. در روش دستی شستشوی خودرو اغلب با استفاده از سطل و دستمال بوده و در موارد پیشرفته تر با استفاده از تجهیزات مخصوص تمامی بخش ها و قسمت­ های خودرو شست و شو و خشک می­ شود. از انواع تجهیزات مخصوص شست و شوی ماشین می توان به  کارواش ایزی جت  اشاره کرد که هر فرد با توجه به توانایی و بودجه مناسب می تواند ‌آن را  تهیه کند. هر چند از این دستگاه تنها برای شست و شوی خودرو استفاده نمی شود، اما استفاده از آن در شست و شوی ماشین متداول شده است. برای خرید این دستگاه می توان به فروشگاه های فروش تجهیزات ماشین، کارواش ها و حتی  عمده فروشی لوازم آشپزخانه مراجعه کرد. چرا عمده فروشی لوازم خانه؟ چون از کارواش ایزی جت برای شست و شوی حیاط منزل و پنجره ها می توان استفاده کرد.

 

بهترین روش شست و شوی ماشین و حیاط

 

مزایای شست و شوی دستی ماشین

 

در شست و شوی دستی ماشین براحتی آلودگی ­های سنگین پاک می­ شود و به دلیل اینکه شخص شست و شو کننده با تمامی بخش­ های ماشین در تماس است امکان شست و شوی همه بخش­ های ماشین وجود دارد. همچنین سطوح خودرو دارای خراشیدگی کمتری خواهد شد و کیفیت رنگ در این روش حفظ می ­شود. تجهیزات و آماده سازی شست و شوی ماشین در روش دستی بسیار آسان بوده و راه اندازی آن به مراتب نسبت به سایر روش­ های شست و شوی خودرو دارای هزینه کمتری است.

 

معایب شست و شوی دستی ماشین

 

با توجه به کم آبی در اکثر استان­ های ایران، در روش شست و شوی دستی خودرو آب زیادی استفاده و  هدر میرود. همچنین با توجه به افزایش قیمت مواد شوینده ماشین در ایران در این روش مواد شوینده فراوانی مورد استفاده قرار می­ گیرد و صرفه اقتصادی ندارد و در صورتی که افراد از مواد شوینده ارزان و نامرغوب در شست و شوی خودرو استفاده کنند به رنگ و بدنه ماشین آسیب جدی وارد می ­شود. یکی دیگر از معایت روش شست و شوی دستی ماشین این است که زمان شست و شوی ماشین در این روش طولانی بوده و نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد. در این روش شست و شو بخش های زیرین وسیله نقلیه و نقاط با دسترسی دشوار به خوبی شست و شو نمی شود.

 

مزایا و معایب شستن ماشین به صورت دستی

 

روش های اتوماتیک شست و شوی ماشین

 

در روش شست و شوی اتوماتیک ماشین از دستگاه­ های اتوماتیک استفاده می ­شود و هیچگونه دخالت دست در این روش به کار برده نمی­ شود و به نیروی انسانی احتیاج نیست. شستشوی اتوماتیک خودرو به روش­ های کارواش دروازه­ای، کارواش تونلی و کارواش کالسکه ­ای انجام می ­شود.

 

روش کارواش دروازه ­ای شست و شوی ماشین

 

کارواش دروازه­ ای شست و شوی ماشین یکی از روش ­های اتوماتیک شست و شوی ماشین است. در این روش خودرو بر روی دستگاه پارک شده و ماژول­ های شست و شو روی یک ریل می چرخد و با هر رفت و برگشت شستشو انجام می­ شود. در این روش امکان شست و شو به طور همزمان برای چند ماشین وجود ندارد.

 

روش کارواش دروازه ای شست و شوی ماشین

 

روش کارواش تونلی شست و شوی ماشین

 

کارواش تونلی شست و شوی ماشین یا تونل واش یک روش شست و شوی اتوماتیک خودرو است. در این روش وسایل نقلیه وارد تونل شست و شو می شوند. خودروها در جایگاه مشخصی بر روی ریل قرار گرفته و به صورت مرحله­ ای وارد مراحل مختلف شست و شو می­ شوند. بنابراین وسایل نقلیه در تمام مسیر تونل به واسطه­ ی ریل جابه جا می­شود. کارواش تونلی شامل بخش­ های مختلف شامل برس­زنی، پاشش آب با فشار بالا، شست و شو، واکس زنی و خشک کردن است. در این روش امکان شستشو به طور همزمان برای چند ماشین فراهم است.

 

روش کارواش کالسکه ه­ای شست و شوی ماشین

 

روش کالسکه ای شست و شوی ماشین یک روش اتوماتیک و شست و شوی ماشین است که به صورت سیار عمل می کند و قابلیت جابه جایی دارد. از این رو از این نوع کارواش اغلب برای شست و شوی ماشین­ های سنگین از قبیل اتوبوس، کامیون، قطار و مترو استفاده می شود.  سیستم شست و شوی کالسکه ای تک برسه است که برای شست و شوی بدنه و شیشه ها کاربرد دارد و به دلیل انحنایی که دارد شیشه­­ ها را به خوبی شست و شو می ­دهد.

 

روش کارواش کالسکه ای شست و شوی ماشین

 

مزایای شست و شوی اتوماتیک ماشین

 

با توجه به اینکه در تمامی روش­ های اتوماتیک شست و شوی ماشین بلافاصله از خشک کن استفاده می شود بنابراین یکی از مزیت­ های شست و شوی خودرو در این روش استفاده از خشک کن است که رطوبتی باقی نمی ماند که موجب زنگ زدگی خودرو شود. همچنین در این روش از برس­ های انعطاف پذیر استفاده می­ شود که مانع خط و خش ماشین می­ شود. یکی دیگر از مزیت ­های روش شست و شوی ماشین در روش اتوماتیک سرعت شست و شو و همچنین صرفه­ جویی در زمان و مصرف آب است. به دلیل استفاده کمتر از شوینده و آب این روش با محیط زیست سازگار تر است.

 

معایب شست و شوی اتوماتیک ماشین

 

راه اندازی شست و شوی اتوماتیک ماشین برای همه شهرها به دلیل هزینه هایی که دارد مقرون به صرفه نیست. همچنین کاربران استفاده کننده از شست و شوی اتوماتیک ماشین باید هزینه زیادی برای شست و شوی وسایل نقلیه پرداخت کنند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.