ضروری ترین وسایل سفر چه چیزهایی هستند؟

ضروری ترین وسایل سفر چه چیزهایی هستند؟

ضروری ترین وسایل سفر چه چیزهایی هستند؟

 

وسایل و تجهیزات مورد نیاز سفر دربرگیرنده نیازهای متنوع اکثر افراد جامعه برای مسافرت است که می توان آن ها را شناسایی نمود و با شناخت هر چه بیشتر و بهتر آن­ها، یک سفر خوب و لذت بخش را تجربه نمود. هر چند انتخاب وسایل مورد نیاز برای یک سفر یکی از سخت ­ترین تصمیماتی است که افراد با آن مواجه می­شوند اما اکثر وسایل و تجهیزات مورد نیاز در بین افراد مشخص است. با توجه به محدودیت­ های زمانی و مکانی ممکن است بسیاری از وسایل ضروری از قلم بیفتد بنابراین اگر همه وسایل ضروری سفر در یک جا جمع شده و چنانچه به صورت یک مجموعه طراحی شوند، بسیار آسان­ تر مورد استفاده قرار می­گیرد. از این رو این موضوع به عنوان یک نیاز سودمند برای مسافران، نیازمند تحقیق و بررسی است. به همین دلیل در این مقاله چک لیستی از ضروری ترین وسایل سفر معرفی می­شود که اگر این بار قصد عزیمت به سفر را داشتید مهمترین لوازم سفر را به خوبی بشناسید و این وسایل را همراه داشته باشید تا از آنها بهره مند شوید.

 

لیست وسایل مورد نیاز سفر

 

لیست وسایل مورد نیاز سفر

 

داشتن فهرست وسایل مورد نیاز سفر به افراد کمک می کند تا قبل از سفر با آرامش و فارغ از هر گونه استرسی وسایل سفر را جمع آوری کنند. با توجه به اینکه افراد با دلایل و انگیزه­ های متفاوت سفر می کنند و هر کدام مقاصد متفاوتی برای تفریح کردن در پیش می گیرند، لذا وسایل مورد نیاز هر سفر با سفر دیگر متفاوت است. اینکه سفر فرد داخلی و خارجی باشد در تجهیزات مورد استفاده در سفر وی تفاوت ایجاد می­کند. اینکه هدف از سفر به صورت کمپینگ و طبیعت گردی باشد و یا اینکه قرار است با خودرو شخصی و در خودرو شخصی اوقات فراغت را بگذارند در لیست وسایل سفر تفاوت ایجاد می کند. همچنین اقامت در هتل و یا خانه های بوم گردی و یا در چادر می تواند در چک لیست سفر تفاوت ایجاد کند. مدت اقامت و شرایط آب و هوایی نیز بر تجهیزات سفر تاثیرگذار است. قطعا افرادی که به کوه سفر می کنند باید تجهیزات متفاوتی نسبت به افرادی که به ساحل گرم سفر می کنند با خود به همراه ببرند. در ادامه با توجه به اهداف سفر سعی می شود فهرست مهمترین وسایلی که باید در هر نوع سفر به هر منطقه ای همراهتان باشد بیان شده است.

چک لیست لوازم سفر را هم می توانید مطالعه کنید تا سفری آرامش بخش را داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای سفرهای داخلی و خارجی

 

فهرست مدارک مورد نیاز در سفر

 

یکی از مهمترین وسایل مورد نیاز در سفر فهرست مدارک مورد نیاز است که شامل کارت شناسایی، کارت بانکی، بیمه نامه و گواهینامه و  مدارک خودرو و بلیت سفر و سایر مدارک را شامل می شود:

 • کارت شناسایی: کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت برای سفرهای خارجی
 • کارت بانکی: پول نقد، کارت اعتباری، چک مسافرتی
 • بیمه نامه: دفترچه درمانی، بیمه نامه سفر (سفرهای خارجی)
 • گواهینامه: گواهینامه یا گواهینامه بین المللی، گواهی واکسیناسیون
 • مدارک خودرو: مدارک و بیمه نامه خودرو
 • بلیت سفر: در صورتی که در سفر نیاز به تهیه و خرید بلیت دارید باید از قبل آن را تهیه و همراه خود داشته باشید.
 • سایر مدارک: شامل گواهی واکسیناسیون سفر که در بعضی از مکان ها از افراد تقاضا می کنند و یا کارت دانشجویی و یا کارت بازنشستگی برای استفاده از تخفیفات در اماکن فرهنگی

توصیه می شود افراد در هنگام سفر از مدارک خود یک کپی داشته باشند تا اگر احیانا در سفر مدارک را گم کردند دچار مشکل و سردرگمی نشوند.

 

لوازم شخصی مورد نیاز سفر

 

لوازم شخصی مورد نیاز سفر

 

لوازم بهداشتی و شخصی

 

هر کسی با توجه به وضعیت سلامت و به تناسب عادت خود به لوازم بهداشتی و شخصی در سفر نیاز دارد. این نیاز بعد از همه گیری کرونا در سفر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. این وسایل از قبیل وسایل شامل دارو و تجهیزات پزشکی، وسایل شخصی و بهداشتی را شامل می شود:

 • دارو و تجهیزات پزشکی: نسخه پزشکی و داروی مرتبط با بیماری هر فرد، داروهای مسکن، سرماخوردگی و ضد حساسیت و مسواک، خمیر دندان، نخ دندان، عینک طبی، کیف کوچک کمک ­های اولیه از این قبیل می­باشند.
 • وسایل شخصی بهداشتی: عینک آفتابی، دستمال کاغذی، وسایل آرایشی از قبیل کرم مرطوب کننده، کرم ضد آفتاب، لوازم اصلاح و پیرایش، انواع شوینده ها، ماسک، الکل، نخ و سوزن و در صورت نوع سفر بالش و پتو، حوله مسافرتی و دمپایی، لیف، عطر و اسپری خوشبوکننده پیشنهاد می شود.

 

لباس و پوشاک

 

آب و هوای منطقه ­ای که به آن سفر می­کنید و سلیقه فرد در انتخاب لباس تاثیرگذار است. اما در انتخاب لباس باید توجه شود که تا حد امکان لباس اضافی در سفر با خود حمل نکنید و همچنین لباس­ هایی که همراه خود می برید وزن کمی داشته باشد و در سفر با آنها احساس راحتی کنید. همچنین دقت شود که برای سفر به مناطق سرد لباس مناسب و گرم همانند کاپشن، کلاه و دستکش و شال گردن و استرچ گرم همراه خود داشته باشید.

انتخاب کفش در سفر نیز دارای اهمیت است. کفش انتخابی باید تا حد امکان راحت و مناسب منطقه­ ای که به آن می روید باشد. برای مثال در سفرهای مناطق کوهستانی بهتر است از کفش کوهنوردی مناسب استفاده شود و اگر به سفرهای تابستانی می روید پیشنهاد می شود که علاوه بر کفش یک صندل نیز به همراه داشته باشید. همچنین اگر به مکانی می روید که دارای رودخانه، استخر و یا دریا است و امکان و نیاز شنا برای شما ایجاد می شود لوازم شنا از قبیل مایو، کلاه، عینک شنا، گوش گیر، دماغ گیر را فراموش نکنید.

 

لوازم الکترونیکی

 

امروزه استفاده از لوازم الکترونیکی در سفر یکی از ابزارهای ضروری بوده و بسیار متداول است. تلفن همراه و شارژر آن، لپتاپ و شارژر آن و دوربین عکاسی، باتری و شارژر آن و حافظه خارجی اضافی دوربین و همچنین پاور بانک، هدفون، پایه موبایل از جمله لوازم الکترونیکی پرکاربرد در سفر می باشند.

 

انتخاب چمدان یا کوله مناسب با سفر

 

با توجه به تفاوت در نوع اقامت افراد از چمدان و یا کوله مناسب سفر استفاده می کنند. اکثر مواقع افرادی که ترجیح می دهند در هتل اقامت کنند از چمدان و یا کیف های چرخ دار استفاده می کنند. همچنین افرادی که قصد سفر به طبیعت و کمپینگ را دارند از کوله استفاده می کنند.

 

فهرست تجهیزات سفر با خودرو شخصی

 

برای سفر با خودرو شخصی باید تجهیزات اولیه و لوازم یکی خودرو را جهت تعمیر و خرابی آن به همراه داشت. فهرست تجهیزات لوازم یدکی خودرو شامل آچارهای مخصوص و ضروری، لاستیک اضافه یا زاپاس، چراغ قوه، زنجیرچرخ، ضد یخ و کلید یدک خودرو می باشد. همچنین لوازم شخصی که در هنگام سفر با خودرو بسیار مناسب است شامل چادر مسافرتی، بالشت، ملحفه و پتو، تابلوی شب نما، اجاق گاز و جعبه کمک اولیه  می باشند.

یکی از تجهیزات کاربردی و بروز ماشین که در هنگام سفر با خودرو شخصی بسیار مناسب است استفاده از  آفتابگیر و بادگیر پنجره ماشین  4 عددی می باشد. این وسیله کاربردی از ورود حشرات و نور خورشید به داخل ماشین جلوگیری کرده و بر روی درب خودرو قابل نصب است.

نظم دهنده صندوق عقب ماشین نیز یکی دیگر از تجهیزات کاربردی خودرو است که در مسافرت بسیار کاربرددارد. نظم دهنده صندوق عقب خودرو  فضای کمی را اشغال می کند و افراد می توانند مواد ضروری و لوازم ضروی خودرو را در آن قرار دهند.

در سفر با خودروی شخصی افراد می توانند در مکان ­های مناسب استراحت کرده و از مناطق و منظره ها لذت ببرند. اما توصیه می شود قبل از  سفر با خودرو شخصی روغن ترمز، آب رادیاتور و پمپ باد ماشین را چک نموده و آن را به یک مکانیک خبره نشان داده تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.

 

لوازم سفر، کمپینگ و طبیعت گردی

 

لوازم سفر، کمپینگ و طبیعت گردی

 

در سال­ های اخیر سفر به طبیعت و برقراری کمپینگ بسیار متداول شده است. با توجه به اینکه در طبیعت امکانات هتل و ویلاها فراهم نیست لذا افراد باید مجهز به این گونه سفرها بروند و کوله خود را با لوازم ضروری پر کنند. در ادامه فهرست وسایل مورد نیاز در کمپینگ و طبیعت گردی بیان می­شود:

 • تجهیزات شب: چادر مسافرتی و زیر انداز چادر، کیسه خواب و زیر انداز کیسه خواب، بالش بادی، ملحفه سبک، چراغ پیشانی و چراغ قوه
 • تجهیزات آشپزی در طبیعت: چاقو چندکاره، قاشق و چنگال، اجاق سفری، لیوان شخصی، بشقاب و قابلمه های سبک مسافرتی، فلاکس و چای، ژل آتش زنه، بطری آب، زغال و هیزم و ظرف بزرگ برای شستشو و جمع آوری آب، کبریت.
 • خوراکی و نوشیدنی: فهرست خوراکی و نوشیدنی در طبیعت گردی یکی از ابزارهایی هستند که در طبیعت گردی باید آن را رعایت نمود. تنقلات، غذاهای مقوی پر انرژی، کنسروهای آماده، چای کیسه ای، بطری آب، قند و شکر و نبات، نمک، فلفل و ادویه جات، فلاسک، کلمن آب و آب معدنی.
 • سایر تجهیزات: قطب نما و چی پی اس، دوربین، پانچو، طناب، بارانی و کاور بارانی

 

با توجه به آنچه بیان شد بنا به مقصد، مدت اقامت، روش اقامت و همچنین شیوه­ رفتن به مقصد افراد تجهیزات سفر را تهیه و همراه خود به مسافرت می­برند. در مجموع در این مقاله سعی شد تجهیزات مهم و ضروری ترین وسایل سفر برای افراد فهرست شود تا به آن ها کمک شود قبل از سفر با آرامش و فارغ از هر گونه استرسی وسایل سفر را جمع اوری و از سفر خود لذت ببرند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.