فواید ماساژ درمانی و تاثیر آن در بدن

فواید ماساژ درمانی و تاثیر آن در بدن

فواید ماساژ درمانی و تاثیر آن در بدن

 

یکی از روش های به دست آوردن آرامش و ریلکس کردن ماساژ است. ماساژ قدمت بسیار بالایی دارد و سالیان سال است که برای بهبود بعضی از درد ها و گرفتگی ها  از ماساژ درمانی استفاده می کنند و روز به روز به انواع و مدل های ماساژ اضافه می شود و تخصصی تر می شود. امروزه به دلیل افزایش طرفداران ماساژ درمانی، یک رشته دانشگاهی برای آن اختصاص داده اند و کسانی که علاقمند به ماساژ هستند در این رشته تحصیل می کنند و تخصص می گیرند و به صورت حرفه ای در این رشته فعالیت می کنند. در این مقاله در مورد تعریف ماساژ و فواید ماساژ درمانی و تاثیر آن بر بدن صحبت خواهیم کرد.

 

ماساژ چیست

 

در تعریف ساده و عامیانه دستکاری و دست ورزی قسمت های نرم بدن مثل عضلات، تاندون ها، رباط ها و … برای به دست آوردن سلامتی و تندرستی آن ها می باشد.

 

ماساژ چگونه باعث ایجاد سلامتی می شود

 

ماساژ چگونه باعث ایجاد سلامتی می شود

 

معمولا انواع ماساژ تاثیر یکسان بر عملکرد بدن دارند. وقتی که یک ماهیچه بیش از اندازه فعالیت می کند، جمع شدن مواد زاید و سموم باعث ایجاد گرفتگی و درد می شود که ماساژ آن نقطه از بدن باعث افزایش گردش خون و افزایش کار غدد لنفاوی می شود که باعث می شود اکسیژن بیشتری به آن ناحیه برسد و مواد زاید و سموم دفع شود که موجب تسکین درد می شود و گاهی هم عضلات در حال کشش به رگ های خون و اعصاب فشار می آورند و باعث کاهش یافتن جریان خون می شوند که در این صورت عضله و با اعصاب درگیر می شود و موجب ایجاد درد می شود که با ماساژ دادن این فشار کاهش پیدا می کند و درد عضله التیام پیدا میکند.

 

فواید ماساژ درمانی چیست؟

 

فواید ماساژ درمانی و تاثیر آن در بدن به طور کامل به 4 قسمت تقسیم می شود که هر یک را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

1. کاهش استرس و اضطراب

ماساژ باعث افزایش تولید سروتونین در بدن میشود (سروتونین در بدن باعث متعادل کردن خلق و خو ) و آزاد شدن هورمون کورتیزول میشود که باعث ایجاد آرامش و کاهش استرس و اضطراب می شود و همین طور باعث افزایش تولید آندروفین در بدن می شود که موجب کاهش درد خواهد شد.

 

2. رفع خستگی

یکی از فواید ماساژ درمانی این است که باعث رفع خستگی می شود. احساس کوفتگی در عضلات بدن از بین می رود و احساس خستگی نمی کنید. بهترین روش برای رفع خستگی و آرامش داشتن بعد از یک روز کاری سخت ماساژ است.

 

3. رفع درد عضلانی، گرفتگی عضلات

یکی از بهترین درمان ها برای درد قسمت پایین کمر و گرفتگی عضلات می باشد و با دستکاری عضلات به روش خاص موجب افزایش خون رسانی و رسیدن اکسیژن به آن ناحیه می شود که گرفتگی را رفع می کند و باعث کاهش درد عضلانی می شود.

 

4. شادابی و سفت شدن پوست

ماساژ به نشاط و شادابی پوست کمک شایانی می کند زیرا ماساژ موجب افزایش سرعت گردش خون می شود و همین امر به سلامت پوست و سفت شدن آن کمک بسیاری میکند.

نکته مهم در مورد ماساژ این است که اگر می خواهید ماساژ برای شما نتیجه بخش باشد بهتر است در مدت زمان های مشخص ماساژ را انجام دهید به عنوان مثال برای نتیجه بهتر هفته ای دوبار به مراکز مخصوص ماساژ مراجعه کنید و با برنامه خاصی ماساژ را تجربه کنید.

ماساژ هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد فقظ باید به فرد متخصص در این زمینه مراجعه کنید که با ماساژ اصولی و درست به شما کمک کند. زیرا اگر درست و اصولی ماساژ ندهد موجب آسیب رسیدن به بدن تان می شود اگر ماساژ محکم تر از حد معمول باشد احتمال ایجاد کبودی در بدنتان خواهد شد که زمان می برد تا بهبود یابد.

 

فواید ماساژ درمانی طب سنتی

 

ماساژ درمانی طب سنتی

 

از قدیم الایام ماساژ درمانی وجود داشته و بسیاری از مشکلات را با استفاده از ماساژ درمان می کردند.

در طب سنتی هم از ماساژ درمانی استفاده می کنند و ماساژ درمانی در طب سنتی به شکل طب سوزنی بوده است و برای برطرف کردن گرفتگی عضلات و تسکین درد ها از طب سوزنی استفاده می کردند. امروزه ماساژ درمانی هم جزو یکی از درمان های طب سنتی می باشد که برای درمان به جای سوزن از انگشتان دست استفاده می کنند و با رعایت اصول به ماساژ دادن قسمت مربوطه و برطرف کردن مشکل می کنند.

 

فواید ماساژ درمانی طب سنتی

 

  • سرعت یافتن انتقال مایع درون بافتی به عروق لنفی
  • پراکنده کردن سموم و رسوبات
  • تحریک رشته های عصبی
  • برطرف کردن التهابات سیاتیک و کمر
  • جلوگیری از سستی ماهیچه ها
  • تقویت توان جسمی
  • بهبود کیفیت خواب به دلیل تولید سروتونین
  • بالا رفتن سطح انرژی بدن

 

ماساژ درمانی برای مفاصل

 

ماساژ برای مفاصل بسیار مفید است. بسیاری از افرادی که دارای مشکلات کمر وگردن و … هستند برای درمان به مراکز ماساژ در مانی مراجعه می کنند و با ماساژ به دردهایشان التیام می بخشند به طوری که امروزه یکی از بخش های مهم درمان مفاصل ماساژ درمانی می باشد.

ماساژ درمانی برای مفاصل موجب می شود اکسیژن و جریان خون بیشتر جریان پیدا کندکه باعث گرم شدن آن ناحیه می شود و این عملکرد موجب کاهش درد خواهد شد.

ماساژ درمانی باعث بهبود عملکرد مفاصل می شود و درد و التهابات را کاهش می دهد و می توان گرفتگی عضلات را به وسیله ماساژ بهبود بخشید.

برای درمان آرتروز، مشکلات زانو، مشکلات سیاتیک، ستون فقرات و مهره های گردن میتوان از ماساژ درمانی نیز استفاده کرد. تمت تمروزه به دلیل راحت تر بودن، می توان از لوازمی برای ماساژ دادن در منزل استفاده کرد که جزوی از  ابزار سلامت  می باشند.

 

فواید ماساژ درمانی صورت

 

فواید ماساژ درمانی صورت

 

ماساژ صورت بسیار اهمیت دارد و به سلامت پوست صورت کمک بسیاری می کند و فواید زیادی برای پوست صورت دارد. کسانی که با یک برنامه مشخص و در زمان های منظم بری ماساژ مراجعه می کنند نتیجه بهتری می گیرند. افراد عموماً دو دسته هستند یا به مراکز ماساژ درمانی مراجعه می کنند یا در خانه با  لوازم ماساژور  به ماساژ دادن صورت می پردازند.

 

1. باعث رفع چین و چروک

ماساژ صورت موجب ضخامت عضلات صورت می شود و به پروتئین سازی که اثر ضد پیری دارد کمک می کند که همین امر باعث از بین رفتن چین و چروک صورت می شود. امروزه با استفاده از ماساژ خط خنده را  هم از بین می برند.

 

2. ایجاد نشاط  و درخشان شدن پوست

ماساژ موجب با نشاطی پوست می شود. زیرا ماساژ دادن موجب افزایش گردش خون زیر پوست می شود و سلول های مرده و سموم را از بین می برد و دفع می کند که موجب نشاط و درخشانی پوست می شود.

 

3. موجب بهبود یافتن زخم ها وآکنه

یکی از فواید ماساژ صورت این است  که به دلیل تحریک شدن و فعال شدن سلول ها به بهبود یافتن زودتر زخم ها کمک میکند و باعث از بین رفتن آکنه هم می شود.

 

4. کاهش سر درد و دردهای سینوسی

خیلی اوقات دلیل درد های سینوسی التهاب و عفونت نیست و این دردها با ماساژ دادن برطرف می شود. زیرا ماساژ موجب تخلیه مخاط و افزایش گردش خون و کاهش سردرد می شود.

 

جمع بندی

به دستکاری بافت نرم بدن توسط انگشتان دست ماساژ می گویند و تمام نقاط بدن را می توان ماساژ داد و هیج مشکلی پیش نمی آید.

انواع مختلفی ماساژ داریم: ماساژ مفاصل، ماساژ طب سنتی، ماساژ صورت که این ها هر کدام زیرشاخه و انواع مختلفی دارند.

ماساژ موجب سرعت گرفتن جریان خون می شود، به دفع سموم بدن کمک می کند و اکسیژن زیادی به آن ناحیه میرسد که باعث گرم شدن و تسکین درد می شود و التهابات را کاهش می دهد.

ماساژ درمانی به دلیل آزاد شدن سروتونین در بدن باعث متعادل شدن خلق و خو می شود و به خاطر آزاد شدن کورتیزول موجب آرامش یافتن و به افسردگی کمک می کند.

ماساژ فواید زیادی برای پوست دارد و موجب کاهش چین و چروک، شفاف و درخشان شدن پوست صورت، بهبود آکنه، بهبود در د های سینوسی و … می شود.

از ماساژ درمانی برای بهبود درد کمر و مشکلات زانو و مشکلات ستون فقرات و گردن هم استفاده می شود.

ماساژ هیچ ضرری برای بدن ندارد و فقط افرادی که دچار درد خاصی یا سرطان هستند و کسانی که باردار هستند باید مراقب باشند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.